POMOC WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ

POMOC WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ

WIELE ZWYKŁYCH RĄK JEST LEPSZE NIŻ JEDEN BOHATER

Od dwudziestu jeden dni żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Terytorialsi wspierają Straż Graniczną, lotnisko w Balicach, Policję, PKN Orlen, Caritas, Ośrodki Pomocy Społecznej, weteranów.

Pomocna dłoń

- Dziękuję Ministerstwu Obrony Narodowej za pomoc i szybką reakcję (…) – mówi Piotr Stachowicz, prezes Opakomet. – Pomoc wojska (11 MBOT – przyp.wł.) jest dziś dla nas niezbędna. Musimy zapewnić ciągłość produkcji, nie możemy sobie pozwolić na zatrzymanie maszyn i linii produkcyjnych. Dziennie do samego Orlenu z Opakometu wysyłamy od 60 do 100 tysięcy pojemników na płyn do dezynfekcji. Dziękuję żołnierzom WOT za pomoc i zaangażowanie - dodaje.

Pomoc w procesie produkcji pojemników to tylko część zaangażowania małopolskiej Brygady w pomoc lokalnej społeczności. Pierwszym zadaniem było wzmocnienie południowej granicy Rzeczypospolitej na przejściach w Winiarczykówce i Chochołowie oraz wzmocnienie lotniska w Balicach.

- Obecnie wykonujemy zadania na rzecz samorządów pomagając w transporcie żywności Caritasowi i Miejskim Ośrodkom Pomocy Społecznej. Dodatkowo w Krakowie wspólnie z Policją działamy w zakresiemonitorowania przestrzegania warunków kwarantanny na terenie powiatu krakowskiego. Na tym kierunku działają głównie żołnierze z ukończonym kursem kwalifikowanej pomocy przedmedycznej – mówi Dowódca Brygady płk Krzysztof GONCERZ. - Aby pomóc naszym małym Ojczyznom nawiązaliśmy kontakt z wszystkimi gminami województwa małopolskiego i przekazaliśmy informacje w jaki sposób uzyskać natychmiastową pomoc od Obrony Terytorialnej.

Jednym z priorytetowych zadań jest opieka nad weteranami walk o wolną Polskę z Drugiej Wojny Światowej. Zgodnie ze swoją dewizą „Zawsze gotowi, zawsze blisko” terytorialsi na bieżąco monitorują potrzeby i samopoczucie swoich starszych kolegów w mundurach.