Odkryj Małopolski Szlak Ogrodów

Odkryj Małopolski Szlak Ogrodów

Wybierz się w pasjonującą podróż „Małopolskim Szlakiem Ogrodów Ozdobnych, Użytkowych i Edukacyjnych”. To przedsięwzięcie, które połączyło już 27 miejsc, a w tym m. in.: Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Ogród Magiczny w Muszynie, założenie zamkowo-ogrodowe w Pieskowej Skale oraz Ogródek Edukacyjny przy Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej. Za realizację projektu odpowiada Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA z Rzuchowej w gminie Pleśna w powiecie tarnowskim.

- Pomysł na szlak jako nową atrakcję turystyczną Małopolski stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie ogrodami ze strony mieszkańców regionu, jak też turystów coraz liczniej i chętniej odwiedzających nasze województwo – tłumaczą członkowie Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA.

Ze względu na swą różnorodność szlak obejmujeogrody podzielone na 4 kategorie: ozdobne, użytkowe, edukacyjne i terapeutyczne. W ramach projektu opracowano i wydano przewodnik po ogrodach na szlaku z wszelkimiinformacjami dotyczącymi każdego z tych miejsc. Dla zwiedzających wykonano karty, w których będzie można zbierać  stemple z każdej odwiedzonej atrakcji turystycznej.

Projekt jest doskonałym przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego. Na szlaku znajdziemy ogrody prowadzone przez stowarzyszenia, uczelnie, samorządy, ale i obiekty komercyjne. Małopolski Szlak Ogrodów, to miejsca niebanalne, z ciekawą ofertą, z widokami zapierającymi dech w piersiach czy posiadającymi walory terapeutyczne. Współpraca tak wielu podmiotów umożliwia dotarcie do jeszcze szerszej grupy odbiorców, którzy w łatwy uzyskają informację na temat poszczególnych przedsięwzięć.

- Wizyta w wielu parkach i ogrodach, będzie przy okazji ciekawą lekcją historii w zakresie ogrodów
 i ogrodowych stylów. Pomniki przyrody, zabytkowe dwory, muzea to jedne z licznych atrakcji, które napotkać możemy podczas zwiedzania Małopolskiego Szlaku Ogrodów. Wszystkich miłośników zieleni i nie tylko, już dziś serdecznie zapraszamy na szlak - na pewno nie będzie to czas stracony – podkreślają członkowie Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA.

Uczestnicy projektu Małopolski Szlak Ogrodów:

• Zespół dworsko – parkowy – Breń
  • Ogród na wzgórzu – Filipowice