NA SZCZYCIE ZAWSZE ZNAJDZIE SIĘ MIEJSCE - Terytorialsi

Ogłoszenia i komunikaty

 

 

 

 

 

 

 

 

Na poligonie w Dębie kolejnych 150 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) kończy pierwszy, roczny etap szkolenia. Przez czternaście dni będą poddawani intensywnemu egzaminowi bojowemu.

Szkolenie

Żołnierze Obrony Terytorialnej (OT) pełniący terytorialną służbę wojskową (TSW) nie zwalniają tempa. Od 17 lutego na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie trwa szkolenie zintegrowane 111 batalionu lekkiej piechoty (111 blp).

„Szkolenie w Dębie jest już drugim w tym roku czternastodniowym szkoleniem zintegrowanym organizowanym przez 11 Brygadę. Doskonalimy wiedzę teoretyczną i podstawowe umiejętności praktyczne niezbędne do działań taktycznych” - mówi Szef Sztabu 11 MBOT ppłk Andrzej SIOŁA. „Zajęcia z taktyki to preludium do najważniejszego momentu podczas szkolenia czyli strzelania bojowego, rzutu granatem i wysadzania. Do dyspozycji mamy karabinki polskiej produkcji -MSBS GROT” – dodaje.

Brygada

Aktualnie w 11 MBOT służy 900 żołnierzy, w tym 770 żołnierzy OT pełniących TSW. Służba w Brygadzie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory złożono ponad 1800 wniosków, z jednostką zapoznało się ponad 1600 ochotników.

Od stycznia br. 11 MBOT osiągnęła gotowość wybranymi elementami Systemu Zarządzania Kryzysowego BOT do realizacji wsparcia zadań kryzysowych w Stałym Rejonie Odpowiedzialności (SRO) Brygady – Małopolsce.

Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Krzysztof GONCERZ wywodzący się z Wojsk Specjalnych i Powietrznodesantowych, zastępcą ppłk Jerzy KLOCEK. Dowództwo Brygady i pierwszy z trzech batalionów lekkiej piechoty stacjonują w Krakowie (Kraków-Rząska). Kolejne dwa będą stacjonować w Oświęcimiu i Tarnowie.

Formowanie brygady rozpoczęło się w styczniu 2018 r. Terytorialsi stanowią wsparcie dla lokalnej społeczności w obliczu zagrożeń militarnych bądź sytuacji kryzysowych. 11 MBOT przeznaczona jest do prowadzenia działań taktycznych samodzielnie lub we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi w swoim SRO.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym Rodzajem Sił Zbrojnych obok Wojsk Specjalnych, Lądowych, Powietrznych i Marynarki Wojennej.

 

 

 

mjr Bartosz KUBAL
Oficer Prasowy
11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
www: www.terytorialsi.mil.pl
FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi
“Zawsze gotowi, zawsze blisko!”

Wróć